top of page
rosie-fraser-1L71sPT5XKc-unsplash.jpg

הטרוסופיה

תיאולוגיה חדשה ואופטימית לעולם ישן ושוקע

עקבו אחרינו באינסטגרם
  • Instagram
rosie-fraser-1L71sPT5XKc-unsplash.jpg

הטרוסופיה

לאור האתגרים העומדים בפני האנושות, ולנוכח הייאוש הגובר מן ההתנהלות הפוליטית והחברתית ברחבי העולם, אנו מאמינים בצורך לשנות באופן דרמטי את היחס האנושי לטבע ולכדור הארץ, וכי שינויים כאלה חייבים לבוא מן היסודות הבסיסיים ביותר של האמונות האנושיות. המחשבה ההטרוסופית מציעה גישה תיאולוגית חדשה לחיים, עבור מין ביולוגי שנדמה כי איבד את דרכו. 

​             

ההטרוסופיה מציעה גישה חדשה לדת כשיטה להתנסות במציאות מבעד להשקפה מיתית ומטאפורית, מבלי תלות כלשהי בישויות טרנסצנדנטיות. אלים ואלות נתפסים באופן מטאפורי כהתגלמות של תכונות והיבטים שונים בקיום האנושי. ההטרוסופיה מבקשת לשנות כמה מתפיסות היסוד לגבי מקומה של האנושות בעולם, ולהיפטר מכמה אמונות מזיקות, פשטניות ונאיביות אודות העולם והמציאות המטפיזית.

העקרונות הבסיסיים של השינוי ההטרוסופי


1. האדם הוא, קודם כל, ישות פיזית, וכל חוויותיו בעולם מבוססות על עובדה זו.


2. החוויה האנושית מורכבת ברובה מאמונות ומ'הסכמות משותפות', שאין להן בהכרח קשר למציאות כשלעצמה.


3. האמונות האנושיות הן שהביאו את בני ובנות האדם למצב שבו הם נמצאים כיום.


4. בני האדם זקוקים בחייהם לחוויה דתית. אין זה אומר שכל בני האדם זקוקים לאמונה באלים: חוויה דתית יכולה לבוא בצורות ובאופנים שונים.

5. לאור האמור לעיל, על מנת לשנות את אמונותיהם של בני אדם, אין די בהתערבות פוליטית, חברתית או פילוסופית. השינוי חייב להיות דתי. לפיכך, מציעה ההטרוסופיה תיאולוגיה, ולא רק גישה פילוסופית או מדעית.


6. התיאולוגיה ההטרוסופית מורכבת מתורות ומסקנות שנאספו לאורך השנים, מהצלחות, כמו גם מכישלונות, של ניסיונות הרואיים קודמים של האנושות - בתחומי המדע, הפילוסופיה והדת - לגבש השקפה ואידיאולוגיה בנות קיימא אודות העולם בו כולנו חיים. 


7. התיאולוגיה ההטרוסופית מציעה גישה חדשה לגבי מקומה של האנושות בעולם וכחלק מהטבע. גישה זו נתונה לשינוי ולעדכון מתמיד; דריכה במקום בדרך כלל איננה רצויה, אך יחד עם זאת, התנועה אינה חייבת להיות בכיוון אחד, קדימה או אחורה.

על הגישה ההטרוסופית

לאלוהויות ולקדושה

הצהרות על האדם

כישות אורגנית

על הרעיונות הכלליים

של ההטרוסופיה

Preview
About

עלינו

~
היכרות קצרה עם ההיסטוריה שלנו

התיאולוגיה ההטרוסופית מבקשת לפתח את הרעיונות הבסיסיים שהחלו במסדר הטומאה, ולהביאם להכרות עם הציבור הרחב, תוך עידוד חשיבה יצירתית ונלהבת, ופיתוח הפוטנציאל ה'קדוש' הגלום בכל אחד ואחת מאתנו. רעיונות רבים שבאו לידי ביטוי בפרויקט הקודם, עברו התפתחות רבה בשנים האחרונות. חלקים גדולים מן התוכן עברו עידון והתאמה, נושאים רבים עודכנו, והגישה המוצגת כאן פתוחה ובוגרת יותר, נגישה ואולי אף חיובית יותר. 


גוף המחשבה המוצג בפרויקט הנוכחי ובאתר זה, הוא תוצאה של עבודה ומחקר משמעותיים, המתפתחים כל הזמן. הניסיון לבנות מערכת פילוסופית ופולחנית שתתאים לצרכיו של האדם הרציונלי המודרני (עבור אלו מכם שמרגישים צורך או רצון במערכת כזו), נובע ממחשבה רבה ומעמיקה על רעיונות גדולים אשר קדמו להטרוסופיה, כמו אלה של עמנואל קאנט, פרידריך ניטשה, זיגמונד פרויד, קרל יונג, מלאני קליין, מוריס מרלו-פונטי, ג'וזף קמפבל, מירצ'ה אליאדה, רוברט סגל, ג'וליה קריסטבה, מרי דאגלס, ז'אק לאקאן ורבים רבים אחרים.


באתר זה תמצאו את העקרונות העומדים מאחורי השקפת העולם של ההטרוסופיה, ורעיונות בדבר 'פאגאניזם רציונלי', כפי שאנו רואים אותו. מושגי יסוד בהגות ההטרוסופית, כמו גם חומרי קריאה/צפייה נוספים להרחבת הידע, נמצאים גם הם כאן.


המכון להטרוסופיה מעודד את הקוראות והקוראים לגבש לעצמן/ם את גישתן/ם האישית לתכניים המובאים כאן, להמשיך ללמוד ללא הרף מכל מקור אפשרי, ולעולם לא להפסיק לפקפק ולשאול שאלות. כפי שנכתב כבר בכתבי מסדר הטומאה: "אין שאלה ללא תשובה, ואין תשובה שאיננה מעוררת שאלות נוספות".

Lexicon
serpent%202_edited.png
serpent%25202_edited_edited.png

תרגול פולחני

עבור הבוחרות והבוחרים לצעוד בדרך ההטרוסופיה, אתר זה מציע פרקטיקות שונות להטמעה בחיי היומיום, אשר מבטאות את ערכי הפאגאניזם הרציונלי של ההטרוסופיה כפי שאנו רואים אותם. המנהגים והחוויות המוצעים כאן הם כמובן בגדר המלצה בלבד, וחשוב להדגיש שאיננו רואים בהם דרישה הכרחית או חובה מסוג כלשהו. אלו שיטות שונות שאנו מוצאים כשימושיות לתרגול, וככאלה העשויות לסייע בפתיחת דלתות חדשות ליצירתיות, לתשוקה ולחיבור עם הכאוס ("בעבוע"), עם העולם ועם העצמי. ההצעות השונות גובשו לאורך השנים, מתוך ניסיון אישי וחשיבה רבה, והן עשויות שלא להתאים לכולם/ן. לפיכך על המשתמשים/ות לבחור בקפידה את נסיונם/ן וחוויותיהם/ן האישיות, ולקחת עליהם אחריות מלאה.

Coyote%2520invert_edited_edited.png
Coyote%20invert_edited.png
Practice
Contact
rosie-fraser-1L71sPT5XKc-unsplash.jpg

צרו קשר

~

תודה!

bottom of page